Operační systémy od Microsoft obsahují bránu firewall již od dob Windows XP. Tato ochrana před hrozbami z vnějšího světa (internetu) se ale ve Windows 7 dočkala značné renovace. Přináší několik novinek a vylepšení, umožňuje detailní nastavení. O tom všem si v dnešním a následujícím článku povíme více.
Jak je známo, brána firewall omezuje síťový provoz na základě definovaných pravidel, případně výjimek. Méně zkušený uživatel ale možná neví, že Windows 7 obsahuje hned dvě brány Firewall – Windows Firewall a Windows Firewall with Advanced Security (WFAS). Zatímco běžnému uživateli často postačí jednoduchý Windows Firewall, zkušený uživatel, správce systému a další dá jistě přednost bráně Windows Firewall s pokročilým zabezpečením. Ta totiž nabízí mnohem víc. Tyto dva firewally sdílejí databázi pravidel, liší se však v jejich komplexnosti. Dnes si projdeme nastavení Windows Firewall a WFAS budeme věnovat příští, samostatný článek.
Windows Firewall umožňuje definovat pouze jednoduchá pravidla. To znamená, že pomocí něj lze definovat programy a systémové funkce, které po internetu mohou komunikovat. Neumožňuje například omezit síťový provoz na základě IP adres, čísel portů a dalších. To nabízí až firewall s pokročilým zabezpečením. Windows firewall se řídí zásadou, že co není povoleno, je zakázáno. Ve svém výchozím nastavení blokuje téměř všechny programy, může ale blokovat i veškerou komunikaci.
Windows firewall ve Windows 7 je mnohem lepší než dříve. Podporuje totiž funkci Full Stealth, která zabraňuje zjištění operačního systému. To značně znepříjemní práci hackerů. Funkce je vždy povolena a nelze vypnout. Další novinkou je ochrana při bootování systému. Zatímco ve Windows XP naběhla brána firewall až po aktivaci síťových rozhraní, ve Windows 7 již běží.
Pro přidání pravidla do Windows Firewall jsou zapotřebí oprávnění správce. Pravidlo jde přidat při notifikaci nebo přímo v nastavení Windows Firewall. Windows 7 má navíc síťové profily, které dále určují, která pravidla Windows Firewall jsou aktivní. Profil sítě se určuje při připojení do sítě, na výběr je Domácí síť, Pracovní síť a Veřejná síť. Jedno pravidlo brány firewall pak může být aktivní ve více profilech. Na rozdíl od Windows Vista Windows Firewall ve Windows 7 omezuje provoz sítě na základě toho, k jaké síti jsme aktuálně připojeni.
Používáte Windows firewall? Pokud ano, jednoduchý nebo s pokročilým zabezpečením, o kterém si povíme příště?
Přidejte odpověď