Jakou edici Windows 7 si pořídit?

winseven

Windows 7 je na trhu již od října minulého roku. Přestože už byla překročena hranice 100 milionů prodaných kopií tohoto systému a Sedmičky se tak staly vůbec nejrychleji se prodávajícím operačním systémem, starší Windows stále mají nemalý podíl. Pojďme se tedy dnes v krátkosti podívat, v jakých edicích je Windows 7 k dostání a pro koho je která z nich určená.

Zatímco legendární Windows XP přišel na trh ve dvou základních verzích (Home pro domácí a Professional pro firemní použití), s nástupem Windows Vista uživatelé řešili veliký problém. Verzí totiž bylo příliš mnoho, přičemž každá byla zaměřená jinak a uměla trochu něco jiného. Zájemci pak nevěděli, jakou verzi si vybrat. Windows 7 verzí nabízí také více než Windows XP, ale už v nich není takový chaos, jako tomu bylo u Visty.

K základním edicím Windows 7 patří Home Premium, Professional a Ultimate, dále jsou k dostání také verze Starter, Home Basic a Enterprise. Každá z nich už svým názvem může napovídat, k jakým účelům je určena. Za tu nejnižší edici systému můžeme považovat Starter. Ta není veřejně dostupná, dodává se pouze, avšak opravdu velice často k netbookům, obecně tedy k výkonově slabším strojům. Tato verze je ale pro většinu uživatel takřka nepoužitelná, neumožňuje ani měnit pozadí pracovní plochy, připojit netbook k externímu monitoru, chybí rozhraní Aero, nelze přepínat mezi uživateli ani vytvářet domácí skupiny v síti. Druhou verzí, která u nás ale ani není k dostání (je určena pouze pro rozvojové trhy), je verze Home Basic. Jedná se vlastně o verzi Home Premium ochuzenou o řadu funkcí, jako je například uživatelské prostředí Aero nebo multimediální centrum. Jak již tedy vyplynulo, nejčastěji používanou a nejvíce uživatelům se hodí edice Home Premium, která umí vše, co běžné uživatele zajímá. Chybí ovšem například funkce BitLocker pro šifrování disků, podpora vzdálené plochy, XP Mode a podobně, nicméně řada běžných uživatelů tyto vymoženosti pro domácí používání nepotřebuje. Verze Professional je pak určena pro firmy, umí vše co verze Home Premium plus něco navíc – například právě XP Mode, zálohování dat po sítí a další. Edice Enterprise je taktéž určena pro firmy, které ale využívají multilicencí, a konečně Ultimate je nejdražší a nejvyšší edicí systému obsahující všechny dostupné funkce.

Pro úplnost ještě dodejme, že každou verzi systému Windows lze získat ve dvou základních podobách – v podobě krabicové nebo jako OEM. Zatímco krabicová verze je skutečně plnohodnotnou verzí, kterou je možné kdykoliv přeinstalovat či nainstalovat na jiný počítač (pokud se nejde o multilicenci, nelze ji ale používat na více počítačích zároveň) a podporu k takové verzi vám poskytne přímo Microsoft, OEM se obvykle dostává nainstalována na noteboocích či netboocích, je vázána na konkrétní zařízení (nelze ji přenášet a instalovat jinam) a podporu k ní poskytuje výrobce vašeho přístroje – i počítačů, většinou však právě notebooků.

Věřím, že tento stručný přehled je dostačující a novým zájemcům o nejnovější operační systém společnosti Microsoft pomůže a usnadní výběr.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*